Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

ITS dla Małopolski - podpisanie umowy

Dobra wiadomość dla kierowców. Od marca przyszłego roku jadąc do Tarnowa, Nowego Sącza czy Oświęcimia będzie można sprawdzić czas przejazdu nie tylko na elektronicznych tablicach drogowych, ale również na specjalnie do tego stworzonej aplikacji mobilnej obsługiwanej przez smartfony i tablety. Stamtąd mieszkańcy dowiedzą się również o aktualnych warunkach pogodowych. Wszystko dzięki utworzeniu Zintegrowanego Systemu Sterowania Ruchem w Małopolsce, który ma za zadanie też m.in. rozładować notoryczny korek na trasie centrum Zakopanego – Morskie Oko. 


Marta Maj, p.o. dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie oraz Antonio Fernando Munoz Suárez, dyrektor firmy Alumbrados Viarios Sociedad Anonima, podpisali we wtorek umowę dotyczącą utworzenia Zintegrowanego Systemu Sterowania Ruchem w Małopolsce. Wykonawca został wyłoniony w przetargu. Projekt zakłada budowę systemu ITS będącego rozszerzeniem systemu Inteligentny System Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego, składającego się z sieci specjalistycznych urządzeń, m.in.: stacji monitorowania natężenia ruchu, stacji ostrzegania monitorujących warunki atmosferyczne oraz stan nawierzchni dróg, stacji monitoringu wizyjnego czy tablic informacji drogowej. Koszt inwestycji to ok. 10 mln zł.Projekt Zintegrowany System Sterowania Ruchem w Małopolsce obejmuje dwa zadania:

1. Opracowanie i uruchomienie całej potrzebnej infrastruktury, a więc m.in. potrzebnych systemów informatycznych, jak i urządzeń.

2. Administrowanie i nadzór nad funkcjonowaniem całego systemu, a także jego konserwację, przez 3 lata.

Zintegrowany System Sterowania Ruchem w Małopolsce ma stanowić rozszerzenie Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego. Obszar i sieć dróg, jakie zostaną objęte jego zasięgiem, pokazano w załącznikach nr 1 i 2. Projekt zakłada także budowę systemów informatycznych oraz zarządzających, m.in. parkingiem w Palenicy Białczańskiej czy komunikacją zbiorową na trasie Zakopane – Morskie Oko.

W ramach projektu powstaną również aplikacje mobilne dla kierowców (m.in. aplikacja obsługującą parking w Palenicy Białczańskiej) wraz z portalem internetowym – także w wersji mobilnej. Stworzony system będzie miał charakter otwarty, co pozwoli w przyszłości na jego rozbudowę i integrację z innymi systemami. Co więcej, ZSSRWM zostanie zintegrowany z systemem lokalizacji pojazdów Państwowej Straży Pożarnej na terenie Małopolski. Integracja ta pozwoli na przekazywanie danych o natężeniu ruchu i czasie przejazdu określonymi drogami.W ramach projektu ZSSRWM powstaną trzy dedykowane podsystemy informatyczne;

1. System czasu przejazdu – obejmie drogi wojewódzkie i krajowe na trasach obejmujących główne miasta województwa tj. Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, pomiędzy miejscowościami turystycznymi takimi jak, Piwniczna, Muszyna i Krynica Zdrój. System będzie też obsługiwał odcinek drogi wojewódzkiej nr 774 bezpośrednio przy Porcie Lotniczym Balice.

2. System zarządzania parkingiem w Palenicy Białczańskiej – powstanie system dynamicznego zarządzania ruchem wraz z uzyskaniem priorytetu dla komunikacji zbiorowej przy dojeździe do parkingu w Palenicy Białczańskiej. Miejsca parkingowe będzie można zarezerwować przez internet.

3. System zarządzania komunikacją publiczną na odcinku Zakopane – Morskie Oko – tj. budowa systemu zarządzania transportem zbiorowym z uwzględnieniem informacji dla podróżnych o czasie dojazdu i oczekiwania na środek transportu.

Oprócz tego projekt przewiduje zapewnienie odpowiedniej infrastruktur, czyli:

1. Budowę serwerowni systemu – w budynku Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie zaadaptowane zostaną pomieszczenia do stworzenia serwerowni systemów ZSSRWM i ISSRRP. Będzie to również Centrum Przetwarzania Danych nr 2 dla Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, realizowanej w latach 2013-2015.

2. Rozbudowę Regionalnego Centrum Nadzoru Ruchu (RCNR) – które powstanie w ramach projektu Inteligentny System Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego w siedzibie ZDW w Krakowie.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa małopolskiego

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Strona główna Drogi i mosty Zarządzanie ITS dla Małopolski - podpisanie umowy