Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Biało-czerwona zebra cz.I

Biało-czerwona zebra cz.IPrzed rozpoczynającym się rokiem szkolnym, przegląd przejść dla pieszych w Krakowie zakończył się wprowadzeniem biało-czerwonych pasów w ponad 170 miejscach. Nietypowe „zebry” stosowane są w wielu innych miastach, także na drogach wojewódzkich czy krajowych. Skąd pomysł na takie wyróżnienie przejść? Krakowski zarządca dróg miejskich przyznaje, że wzorował się m.in. na brytyjskich rozwiązaniach, bowiem nie przewidują takich polskie przepisy.

W IV rozdziale Dziennika Ustaw Nr 170 jest zapis „Znaki drogowe poziome są barwy białej lub żółtej”. Czerwony kolor dotyczy jedynie „punktowych elementów odblaskowych wyznaczających prawą krawędź jezdni”. Czerwień może być też wprowadzona przy znaku P-11 gdzie „w miejscach szczególnie niebezpiecznych dopuszcza się dodatkowo oznaczenie przejazdu dla rowerzystów przez zastosowanie czerwonego koloru nawierzchni przejazdu”( Dz.U. Nr 220). Przy znaku P-10 nie jest wymieniony jakikolwiek kolor. Czy zatem może być jedynie biały lub żółty? Kolor czerwony spodobał się najbardziej pieszym i kierowcom, którzy twierdzą, że poprawia bezpieczeństwo na przejściu.

Komentarze  

 
Gość
0 #1 Gość 2010-08-31 12:59
Może lepiej żeby Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zajął się doprowadzeniem do zgodności z przepisami sygnalizacji świetlnych, zwłaszcza wprowadzeniem bezkolizyjnego sygnału S-2 dopuszczającego skręcanie w kierunku wskazanym strzałką.
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Gość
0 #2 Gość 2010-08-31 23:24
Kiedy takich przejść przybędzie, przestaną się wyróżniać.
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Gość
0 #3 Gość 2010-09-01 03:47
Opinie, opinie. A skutecznośc takich rozwiązań łatwo zmierzyć badając wypadkowość. I wtedy już przemówią fakty. Tylko czy ktoś to rzeczywiście sprawdzi ? Na razie dostępne wyniki badań wskazują, że gdyby przejścia były wyniesione i zasłonięte azylami to byłyby skuteczniejsze. No ale wtedy zabrakłoby pochwał od kierowców...
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Gość
0 #4 Gość 2011-01-22 18:47
W Wejherowie czerwone tło przejść dla pieszy jest stosowane od lat 90. Tyle że wygląda to nieco inaczej pasy czerwone są tak samo długie jak białe i mniej więcej tak samo szerokie.
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Gość
0 #5 Gość 2012-06-22 20:14
Takie przejście wydłuża drogę hamowania samochodu i stanowi bardzo niebezpieczną pułapkę dla motocykli. Jak farba jest pokryta wodą to jest to lodowisko! Takich przejść nie powinno się stosować.
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież