Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Biało-czerwona zebra cz.II

Biało-czerwona zebra cz.IIPrzed rozpoczynającym się rokiem szkolnym, przegląd przejść dla pieszych w Krakowie zakończył się wprowadzeniem biało-czerwonych pasów w ponad 170 miejscach. Nietypowe „zebry” stosowane są w wielu innych miastach, także na drogach wojewódzkich czy krajowych. Skąd pomysł na takie wyróżnienie przejść? Krakowski zarządca dróg miejskich przyznaje, że wzorował się m.in. na brytyjskich rozwiązaniach, bowiem nie przewidują takich polskie przepisy.

W IV rozdziale Dziennika Ustaw Nr 170 jest zapis „Znaki drogowe poziome są barwy białej lub żółtej”. Czerwony kolor dotyczy jedynie „punktowych elementów odblaskowych wyznaczających prawą krawędź jezdni”. Czerwień może być też wprowadzona przy znaku P-11 gdzie „w miejscach szczególnie niebezpiecznych dopuszcza się dodatkowo oznaczenie przejazdu dla rowerzystów przez zastosowanie czerwonego koloru nawierzchni przejazdu”( Dz.U. Nr 220). Przy znaku P-10 nie jest wymieniony jakikolwiek kolor. Czy zatem może być jedynie biały lub żółty? Kolor czerwony spodobał się najbardziej pieszym i kierowcom, którzy twierdzą, że poprawia bezpieczeństwo na przejściu.

Komentarze  

 
Gość
0 #1 Gość 2010-09-04 04:55
W Chorzowie pierwsze biało-czerwone przejścia wykonane metodą strukturalną, grubowarstwową zastosowaliśmy ponad 10 lat temu. Pojawiły się one w rejonie szkół. Uzasadnieniem dla zastosowania takiego oznakowania niewątpliwie była chęć wyróżnienia tych przejść – ale nie w sensie nadania im specjalnego charakteru ( każde przejście dla pieszych jest tak samo ważne) lecz w sensie poprawy ich czytelności przez cały rok – zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowy ch. Trwałość przejścia wykonanego metodą strukturalną, grubowarstwową przekracza okres trzech lat ( co ciekawe -zimowe solenie jezdni wręcz „odświeża” kolorystykę przejścia) – nie ma więc problemu z wytartym i ledwo widocznym oznakowaniem P-10 zimą i wczesną wiosną. Poza tym – nie jest wielkim odkryciem fakt, że dużo lepsze jest postrzeganie przez kierowców białego oznakowania przejścia na czerwonym tle – kolor czerwony w ruchu drogowym zwyczajowo kojarzy się ze szczególną uwagą (sygnalizacja świetlna, znaki zakazu itd.) Nie prowadziliśmy co prawda systemowych badań typu „przed” i „po” ale jak wynika z naszych konsultacji z Policją na przejściach biało czerwonych bardzo rzadko dochodzi do zdarzeń drogowych – daje się natomiast zauważyć na tych przejściach większą „uprzejmość” kierowców wobec pieszych. Trudno się też doszukiwać niezgodności takiego oznakowania z zapisami ustawowymi, gdyż oznakowanie poziome przejścia linią P-10 jest przepisowo białe – kolor czerwony to tylko tło. A tak na marginesie – póki w Polsce nie zmieni się statystyka wypadków i piesi nie przestaną masowo ginąć na przejściach, każde – nawet niekonwencjonal ne - działanie poprawiające bezpieczeństwo ma sens i trzeba je stosować.
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Gość
+1 #2 Gość 2012-06-22 20:12
Po pierwsze jest nie zgodne z dziennikiem ustaw http://www.znaki.pl/DziennikUstawNr220/PoziomePoprzeczne.pdf. Po drugie jest niebezpieczne dla jednośladów szczególnie. Pomalowana powierzchnia alfaltu szczególnie mokra jest bardzo śliska co powoduje że bardzo łatwo stracić przyczepność i zwyczajnie wywrócić się. Współczynnik tarcia na takiej mokrej farbie jest porównywalny do lodu pokrytego wodą. Niespodziewając y się niczego motocyklista niemal na pewno podczas hamowania czy omijania straci panowanie nad pojazdem. W przypadku samochodów takie przejscie zdecydowanie wydłuża drogę hamowania. Gdyby na takie przejście wtargnął pieszy samochód uderzy go z większą prędkością niż gdyby hamował na normalnym przejściu dla pieszych.
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
profile
0 #3 profile 2018-10-31 20:17
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Strona główna Inżynieria ruchu Projekty i realizacje Biało-czerwona zebra cz.II