Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Metro, czy naziemne tramwaje? Na co ma postawić Kraków?

Jaką komunikacją miejską powinna mieć stolica Małopolski? Może metro? A jeśli tak, to ile należy planować linii? I najważniejsze: za jaką cenę? Dziś szacuje się, że budowa 1 km tunelu metra w Krakowie kosztowałaby 600 mln zł, a 1 km naziemnego torowiska - 200 mln zł. Zwolennicy metra liczą na dofinansowanie z funduszy unijnych w latach 2014-2020 oraz wsparcie z budżetu centralnego. Warszawa na budowę drugiej linii metra otrzymała 70-procentowe dofinansowanie, ale to jest stolica kraju.
W magistrackiej wersji studium, która zakłada budowę  metra, wyznaczono już trzy linie. Pierwsza i najważniejsza o długości 19 km, w tym prawie 11 km pod ziemią, biegłaby od planowanego węzła drogi S7 przy ul. Igołomskiej. Dalej pociągi zatrzymywałyby się kolejno przy: ul. Klasztornej, pl. Centralnym, rondzie Kocmyrzowskim, rondzie Maczka, skrzyżowaniu ul. Stella-Sawickiego z ul. Bora-Komorowskiego, rondzie Barei, rondzie Młyńskim, skrzyżowaniach al. Jana Pawła II z ul. Meissnera i Mogilskiej z Cystersów, rondzie Mogilskim, Dworcu Głównym, Basztowej, AGH, Biprostalu, Uniwersytecie Pedagogicznym, os. Widok. Trasa kończyłaby się przy stacji kolejowej Bronowice.
Druga linia, licząca 10 km, w tym około 7 km pod ziemią, zaczynałaby się od węzła w rejonie AGH i przebiegając przez Kazimierz, Stare Podgórze, Zabłocie i Mały Płaszów, docierałaby do stacji kolejowej w Bieżanowie. Trzecia zaś pokrywałaby się częściowo z drugą, ale od Podgórza biegłaby w stronę ronda Matecznego, skrzyżowania ul. Kapelanka z Brożka i dalej do Polany Żywieckiej, skrzyżowania ul. Komuny Paryskiej i Bartla, a kończyłaby się w Klinach przy autostradzie.

http://www.metro.krakow.pl/
http://www.metrokrakow.pl/

 

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Strona główna Inżynieria ruchu Projekty i realizacje Metro, czy naziemne tramwaje? Na co ma postawić Kraków?