Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ronda w Holandii

Ronda w HolandiiJak prawidłowo oznakować rondo turbinowe, jak sprawdza się sygnalizacja świetlna na tego typu rondach i czy projektanci mogą wprowadzać swoje korekty do standardowych rozwiązań? Wim van der Wijk z Haskoning Nederland B.V. opowiada o holenderskich doświadczeniach w projektowaniu i oznakowaniu rond.

 

Komentarze  

 
Gość
0 #1 Gość 2010-08-14 18:02
w tym materiale zauważyłem, iż w Holandii na wlocie na rondo nie umieszcza się znaku C-12. Czy holenderscy projektanci słusznie uznali, że stosowanie znaku C-12 ze strzałkami kierunkowymi i znakami F-10 wzajenmie się wykluczają?, a czego nie widzą projektanci w Polsce.
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Gość
0 #2 Gość 2010-09-03 23:09
Oznakowanie rond i skrzyżowań w naszym kraju to osobna historia. Zasadniczym problemem jest u nas brak elastyczności w podejściu do rozwiązań komunikacyjnych . Trudnością jest już samo dodanie pasa/ zatoki/ kieszeni dla prawoskrętu na rondach i skrzyżowaniach, gdzie dochodzi do wielu zatorów o różnych porach dnia.

Nie mniej problematyczne wydaje się być sporządzenie rzetelnej symulacji natężenia ruchu i dostosowanie inteligentnej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach do aktualnych potrzeb użytkowników dróg. Odkładanie na dalszy plan kompleksowych projektów przebudowy kluczowych arterii w tak dużym mieście wojewódzkim jak Lublin jest pierwszym z brzegu przykładem. Czemu sensowne (i sowicie opłacone) plany rozbudowy 'węzła' ->
al. Kompozytorów Polskich (przedłużenie efektownego wiaduktu) z al. Racławickimi (kładka lub zaprojektowany tunel) oraz ul. Sowińskiego z ul. Głęboką (most) lądują w śmietniku a znaczne środki przeznacza się na wątpliwe pod względem efektywności, mgliste cele?

Kwestią kluczową wydaje się być rozpoczęcie dialogu społecznego (mieszkańców, kierowców) ze specjalistami w dziedzinie projektowania rozwiązań komunikacyjnych (i apelowanie o rozsądek do włodarzy) oraz pilne zwrócenie uwagi mediów na powyższe problemy.

Michał
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież