Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Niemieckie doświadczenia

Niemieckie doświadczeniaO tym, kto opracowuje wytyczne do projektowania dróg i jakiego typu ronda są obecnie preferowane w Niemczech mówi prof. Werner Brilon z Ruhr Universitas Bochum.

 

Komentarze  

 
Gość
0 #1 Gość 2010-12-03 19:12
Trudno nie zgodzic sie z prof.Brilonem choc jego wypowiedz jest bardzo ogolnikowa.Ale oba poruszane tematy sa godne uwagi.Pierwszy dotyczacy tzw Wytycznych to wskazowka dla naszych "Wodarzy".Z tym ze -moim zdaniem- w przygotowywaniu Wytycznych musza byc zaangazowani -oprucz wymieninych przez Profesora- rowniez inzynierowiie z duzym doswiadczeniem projektowym.Bez tego Wytyczne moga nie byc "kompatybilne" z oprogramowaniem .Rzecz niezwykle wazna.Sa rozwiazania ktore da sie narysowac na papierze ale w zaden sposob komputer sobie z nimi nie poradzi (np krzywe krawedzi skrzyzowan oparte np na zadadzie 3R-R-2R) bo takie rozwiazanie daje nieskonczenie wiele rozwiazan.Zresz ta takich "hakow" jest cala masa.Stad nie tylko Profesorowie i administracja ale Pierwsza Linia tez musi w tym maczac palce.I to jest wlasnie wskazowka dla zleceniodawcow nowych Wytycznych ( o ile taki pomysl sie gdzies w ich glowach narodzil choc watpie bo do tego trzeba miec kompetencje a nie PR).Druga sprawa sa ronda dwupasowe.Prosz e zauwazyc ze w Polsce buduje sie ronda zupelnie nie analizujac warunkow ruchowych.Ot na chybil- trafil zaklada sie ze jak ma byc rondo to dlaczego nie dwupasowe.Ba, sa nawet takie "kwiatki" ze wloty sa jednopasowe i dwupasowe, wyloty tez a samo rondo dwupasowe.Tylko powstaje pytanie: PO CO?? Skoro dobrze zaprojektowane rondo jest w stanie przeniesc ruch rzedu 25 tys poj por (ok 3 tys na godzine w szczycie) to po co pchac sie w dwupasowe?I stad warto chyba posluchac w koncu profesorskiej rady i zanim sie zaprojektuje rondo to najpierw sie nad nim dobrze zastanowic.Inna sprawa jest niedoskonalosc i kompletne przekomplikowan ie polskich Wytycznych projektowania rond.Z tym ze kuriozum w tej sprawie stanowi DzU 43.Gdyby Niemcy poslugiwali sie czym tak "kuriozalnym" (bo jak napisze durnym to sie ktos moze obrazic) to w zyciu by nie zaprojektowali madrego ronda.Stad w Polsce sa ronda jakie sa.Tylko czy za to ze sa rownie kuriozalne jak DzU 43 wine ponosi Inzynierska Brac?Podobno ryba psuje sie od glowy..
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Strona główna Nauka i wiedza Komentarze Niemieckie doświadczenia