Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Inżynierowie budownictwa chcą zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu architekta

Od 10 sierpnia zwiększają się uprawnienia Izby Architektów. Samorząd zawodowy będzie nadzorował także osoby z ograniczonym prawem wykonywania zawodu architekta, jak choćby inżynierów budownictwa. Przedstawiciele architektów przestrzegają jednak przed deregulacją, która nadałaby tym osobom pełne uprawnienia projektowe. To po pierwsze mogłoby zwiększyć bezrobocie wśród architektów, a po drugie wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.

Deregulacja nie może polegać na tym, że jeden zawód uzyskuje uprawnienia do wykonywania innego zawodu – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Gadomski, wiceprezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. Inżynierowie liznęli trochę architektury na studiach, ale dla symetrii muszę powiedzieć, że architekci liznęli zasady konstrukcji budowlanej. To nie oznacza, że jesteśmy tożsamymi zawodami, my bez siebie nie istniejemy.

Do tej pory do Izby Architektów należeli architekci mający pełne, nieograniczone uprawnienia projektowe. Deregulacja umożliwi przynależność do Izby również osobom o ograniczonym prawie wykonywania zawodu architekta (które de facto reprezentują inny zawód, np. inżynierom budownictwa). To efekt podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 30 maja nowelizacji ustawy o samorządach zawodowych w ramach drugiej transzy deregulacyjnej. Równocześnie podpisana została nowelizacja Prawa budowlanego, która m.in. skraca o połowę wymiar praktyki projektowej i umożliwia zaliczenie praktyk studenckich jako część praktyk zawodowych.

Postulaty deregulacji idą dalej. Polska Izba Inżynierów Budownictwa postuluje, by umożliwić jej członkom nieograniczone wykonywanie zawodu architekta. Tymczasem wiceprezes Krajowej Rady Izby Architektów przestrzega, że choć inżynier budownictwa musi zagwarantować bezpieczeństwo konstrukcji, nie oznacza to, że jest w stanie poprawnie wykonywać projekty.

Inżynier budownictwa zajmuje się techniczną stroną budownictwa, fundamentowaniem, konstrukcjami, ich bezpieczeństwem oraz bezpieczeństwem ludzi, którzy te budynki użytkują. Architektura to są nie tylko techniczne zagadnienia, lecz także kulturotwórcze, krajobrazowe, urbanistyczne, architektoniczne, dotyczące formy, a także zagadnienia społeczne i prawne. Te wszystkie aspekty to jest zawód architekta, a tylko jeden z nich – ten techniczny – jest domeną także inżynierów budownictwa. Na tym polega różnica między nami – wyjaśnia Gadomski.

Podkreśla, że obydwa zawody są od siebie zależne, nie można jednak obydwu sprowadzać do roli budowlańca.

To tak jakby w ramach deregulacji pozwolić weterynarzom leczyć ludzi. Nie chodzi o dosłowność tego porównania, ale to też są dość bliskie sobie zawody, a jednak zupełnie odmienne ? mówi wiceprezes Krajowej Rady IARP.

Architekci są znacznie lepiej przygotowani do tego, by dbać o estetykę, a nie tylko o bezpieczeństwo konstrukcji. Gadomski podkreśla, że przedmioty związane z architekturą i urbanistyką, takie jak historia sztuki, malarstwo czy projektowanie krajobrazowe, to ponad 1000 godzin zajęć na studiach architektów, a tylko niecałe 100 godzin na studiach inżynierów budownictwa.

Gadomski ocenia, że sytuacja na rynku pracy nie jest dobra. Tylko ok. 30 proc. absolwentów architektury pracuje w zawodzie – wynika z danych Izby Architektów. Ponieważ samorząd inżynierów budownictwa jest znacznie liczniejszy (według Gadomskiego należy do niego ponad 100 tys. członków, a do Izby Architektów tylko 10-12 tys. osób), próby zyskania pełnych uprawnień nie dziwią.

Jest szpica zawodowa architektów, która wyrobiła już sobie markę, dlatego nie musi chwytać się każdego projektu, tylko potrafi stawiać warunki, ma swoją szkołę, wzór estetyczny i klienci muszą czasami czekać w kolejce, żeby się zapisać na projekt. Jest też oczywiście masa budownictwa popularnego, na którym konkurencja jest tak silna, że rynek jest bardzo ciasny, dlatego trudno naprawdę na nim dobrze funkcjonować – tłumaczy Gadomski. ? Katastrofą są zamówienia publiczne. Nacisk położony na najniższą cenę powoduje absolutną degradację pojęcia architekta.

Komentarze  

 
drogowiec
+7 #1 drogowiec 2014-08-05 16:13
Pan Gadomski plecie bzdury. Owszem inżynier budownictwa ma małe pojęcie o architekturze, ale niech Pan nie mówi, że architekt ma większe pojęcie od inżyniera, bo niby zna się zarówno na architekturze jak i sprawach technicznych - akurat sprawy techniczne są bez porównania lepiej opanowane przez inżyniera budownictwa, tak samo jak architektura przez architekta. Technika to szereg obszernych działów wiedzy. Reasumując:
- architekt jest obeznany z architekturą i nieco z inżynierią,
- inżynier jest obeznany z inżynierią i nieco z architekturą.
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Inżynier budownictwa
+4 #2 Inżynier budownictwa 2014-08-06 18:11
Odpowiedź inżynierów na wywiad z Piotrem Gadomskim:
http://www.muratorplus.pl/biznes/uprawnienia-budowlane/inzynierowie-odpowiadaja-architektom-w-sprawie-uprawnien-budowlanych_82650.html
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Kola
0 #3 Kola 2014-08-08 19:15
Cytuję drogowiec:
Pan Gadomski plecie bzdury. Owszem inżynier budownictwa ma małe pojęcie o architekturze, ale niech Pan nie mówi, że architekt ma większe pojęcie od inżyniera, bo niby zna się zarówno na architekturze jak i sprawach technicznych - akurat sprawy techniczne są bez porównania lepiej opanowane przez inżyniera budownictwa, tak samo jak architektura przez architekta. Technika to szereg obszernych działów wiedzy. Reasumując:
- architekt jest obeznany z architekturą i nieco z inżynierią,
- inżynier jest obeznany z inżynierią i nieco z architekturą.


Ale to właśnie powiedział p. P. Gadomski...
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 
 
Jarek
+4 #4 Jarek 2014-08-13 17:46
Odpowiedź Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa na kłamliwe i nieprawdziwe argumenty zawarte w ostatnich publikacjach Izby Architektów:
http://piib.org.pl/images/stories/aktualnosci/2014-08/Komunikat_prasowy_Inzynierowie_do_zagrod.pdf
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Strona główna Nauka i wiedza Komentarze Inżynierowie budownictwa chcą zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu architekta