Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Transnoise

Wnioski z II Konferencji Transnoise 2013

18 Lis 2013

Ochrona przed hałasem komunikacyjnym to nie tylko  ekrany akustyczne.

Czytaj więcej: Wnioski z II Konferencji Transnoise 2013

Metody mieszane walki z hałasem, a planowanie. Transnoise 2013

31 Paź 2013

Redukcja emisji hałasu najczęściej zaczyna się już w fazie planowania inwestycji. Projektanci i inwestorzy powinni tak sytuować linie drogowe, jeżeli jest to oczywiście możliwe, by największe natężenie ruchu nie przebiegało w sąsiedztwie domów. Możemy stosować równolegle inne rozwiązania - uspokojenie ruchu czy też ciche nawierzchnie – dzięki temu istnieje możliwość redukcji hałasu i zbliżanie się do wartości dopuszczalnych poprzez stosowanie metod mieszanych. Możemy wtedy uniknąć stawiania ekranów akustycznych  na zdecydowanie większej długości odcinków planowanych dróg. Na przykładzie m.in. Rzeszowa omawiał te kwestie Maciej Hałucha z EKKOM sp. z o.o. Fragmenty prezentacji z Konferencji Transnoise 2013.

Czytaj więcej: Metody mieszane walki z hałasem, a planowanie. Transnoise 2013

Aktualne problemy ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym. Transnoise 2013

30 Paź 2013

Wydaje się, że problematyka ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym wciąż wymaga wielu korekt i uzupełnień.  Jesteśmy wciąż pomiędzy zapisanymi w przepisach normami, a realiami jakie nas otaczają. Sprzeczność i niejednoznaczność wielu zapisów prawa utrudnia skuteczną walkę z hałasem komunikacyjnym i sprawia wiele kłopotów projektantom, wykonawcom i zarządcom dróg. Na Transnoise 2013 prezes EKKOM sp. z o.o., wykładowca Politechniki Lubelskiej, dr inż. Janusz Bohatkiewicz zestawił, w formie bilansu, dotychczasowe i obecne uwarunkowania prawne, tak teoretyczne jak i praktyczne, walki z hałasem komunikacyjnym. Fragment wykładu.

Czytaj więcej: Aktualne problemy ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym. Transnoise 2013

Nie tylko ekrany! Walka z hałasem komunikacyjnym metodą „uspokojenia ruchu”. Transnoise 2013

29 Paź 2013

„Uspokojenie ruchu” to nie tylko podniesienie jakości bezpieczeństwa ruchu drogowego, czego wymiernym dowodem są drastyczne spadki wypadków, ale także poprzez zmniejszenie prędkości z jaką poruszają się pojazdy uzyskujemy obniżenie emitowanego hałasu komunikacyjnego.

Czytaj więcej: Nie tylko ekrany! Walka z hałasem komunikacyjnym metodą „uspokojenia ruchu”. Transnoise 2013

Społeczny odbiór ekranów akustycznych - opinie mieszkańców dzielnicy Ruczaj w Krakowie

28 Paź 2013

Ekrany akustyczne są najpopularniejszą metodą ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym w Polsce. Surowe normy spowodowały, że wyrastają one gęsto nie tylko przy autostradach czy też drogach ekspresowych ale także w miastach burząc koncepcję architektoniczną projektantów dzielnic i osiedli; wywołując fale dyskusji, sporów i krytyki. Utrudniają poruszanie się ludzi, są przestrzenią dla graffiti, krytycznie odnosi się do nich policja wskazując, że tworzą się miejsca sprzyjające przestępczości. Budowanie ekranów to wymóg prawa, często prośba samych mieszkańców. Sprawdźmy na przykładzie krakowskiej dzielnicy Ruczaj skuteczność ekranów akustycznych – ocenią je sami mieszkańcy. W kolejnych odsłonach zaprezentujemy alternatywne metody ochrony przed hałasem komunikacyjnym m.in. uspokojenie ruchu czy też coraz powszechniej stosowane ciche nawierzchnie a także inne poruszane na Konferencji Transnoise 2013 aspekty związane z hałasem komunikacyjnym. Zapraszamy.

Czytaj więcej: Społeczny odbiór ekranów akustycznych - opinie mieszkańców dzielnicy Ruczaj w Krakowie

Pamięci Grzegorza Stecha. Transnoise 2013

25 Paź 2013

Film dokumentalny poświęcony Śp. Dyr. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie - Grzegorzowi Stechowi. Emisja miała miejsce na Konferencji Transnoise 2013 w Zakopanem 23 X 2013 roku.

Czytaj więcej: Pamięci Grzegorza Stecha. Transnoise 2013