EKKOM
Modernizacja ulicy Rojnej w Łodzi. Projekt EKKOM sp. z o.o
- Marcin Jaśko
W Łodzi trwa przebudowa ul. Rojnej. Prace ruszyły 6 sierpnia zeszłego roku.
W ramach inwestycji została już rozbudowana część jezdni ul. Rojnej, skrzyżowanie z ul. Szczecińską i zlokalizowana tam pętla autobusowa. Planowana jest również budowa dwóch małych rond na skrzyżowaniach z ul. Rydzową (trójwlotowe) i z ul. Kaczeńcową (czterowlotowe) oraz budowę ronda tzw. turbinowego na skrzyżowaniu z ul. Traktorową. Dodatkowo na skrzyżowaniach z ul. Wici, Wiernej Rzeki i Pasjonistów zostały zastosowane powierzchnie wyniesione (analogicznie jak w przypadku ulic przecinających ul. Piotrkowską), które spowolnią ruch samochodów i poprawią bezpieczeństwo pieszych. Ulica zyskała także wydzielone ciągi dla rowerzystów. Zaprojektowano nową zieleń. Pojawiły się również zatoki autobusowe, nowy system oświetlenia jezdni i chodników oraz nowy, skuteczny system odwodnienia – przed modernizacją, podczas ulewnego deszczu, ulica Rojna zamieniała się w rwący potok. Autorem projektu modernizacji ulicy Rojnej w Łodzi jest krakowska firma EKKOM sp. z o.o. Całkowicie przebudowaną ul. Rojną łodzianie pojadą w październiku 2014 r.
Zakończenie projektu „Miasteczko Holenderskie” w Puławach
- media
„Miasteczko Holenderskie” jest zlokalizowane w dzielnicy Włostowice położonej w południowej części Puław. Granice projektu wyznaczają ulice: Kazimierska, Włostowicka, Skowieszyńska, Powstańców Listopadowych, Piękna i Kilińskiego. Ulice Kazimierska i Włostowicka należą do drogi wojewódzkiej nr 824, która obsługuje południowy wyjazd z miasta i łączy Puławy między innymi z Kazimierzem Dolnym.
Podstawowym celem projektu uspokojenia ruchu było uzyskanie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i polepszenie estetyki ulic na terenie osiedla Włostowice w Puławach oraz na odcinku drogi wojewódzkiej nr 824 przebiegającej na obrzeżu tego osiedla. Przekształcenie istniejącego układu komunikacyjnego Puław było wzorowane na rozwiązaniach holenderskich w zakresie zapewnienia okolicznym mieszkańcom bezpiecznej drogi do szkoły, pracy i miejsc użyteczności publicznej oraz regulacji wielkości ruchu kołowego. Stąd nazwa projektu „Miasteczko Holenderskie”. Drugim założeniem projektu było utworzenie wzorcowego obszaru uspokojenia ruchu dla potrzeb szkoleniowych, którego kolejny etap zakończył się 6 listopada 2013 roku. Oba projekty prowadziła firma EKKOM sp. z o.o.
Czytaj więcej: Zakończenie projektu „Miasteczko Holenderskie” w Puławach
6 listopada 2013 r. zakończył się projekt szkoleniowy pn. „Zorganizowanie i przeprowadzenie kursu szkoleniowego z zasad uspokajania ruchu w obszarach zabudowanych na drogach samorządowych”.
- Marcin Jaśko
Realizatorem szkoleń była firma EKKOM Sp. z o.o. Podczas pięciu zjazdów zostało przeszkolonych 150 pracowników zarządów dróg samorządowych i organów zarządzających ruchem na drogach samorządowych z szesnastu województw.
Szkolenia odbywały się w Puławach. Program obejmował m.in. zasady, sposoby i zagadnienia projektowo-techniczne fizycznego uspokajania ruchu, a także cykl realizacji projektu, promowanie oraz ocenę skuteczności rozwiązań. Podczas części praktycznej - wizyty na terenie szkoleniowym „Miasteczko Holenderskie” uczestnikom szkolenia zostało zademonstrowane funkcjonowanie kompleksowego obszaru ruchu uspokojonego.
W Puławach EKKOM szkoli kolejne grupy samorządowców
- Marcin Jasko
W szkoleniu bierze udział 150 osób z zarządów dróg i organów odpowiedzialnych za zarządzanie ruchem samorządu terytorialnego różnych szczebli. W programie szkolenia, odbywającego się w Puławach, przewidziano między innymi praktyczne zajęcia na terenie „Miasteczka Holenderskiego”. Eksperci w dziedzinie uspokojenia ruchu szczegółowo omawiają zasady, sposoby i zagadnienia projektowo-techniczne fizycznego uspokajania ruchu, prezentują cykl realizacji takiego projektu, współpracę zaangażowanych stron oraz sposoby monitorowania i oceny skuteczności.
Czytaj więcej: W Puławach EKKOM szkoli kolejne grupy samorządowców
Zaprojektowana przez EKKOM obwodnica Chrzanowa już służy kierowcom
- Marcin Jaśko
Obwodnica to ponad 5,5-kilometrowy odcinek drogi, most nad rzeką Chechło, wiadukt nad linią kolejową, estakada nad ul. Trzebińską, sześć rond, przepust nad rzeką Luszówką, chodniki i ekrany akustyczne.
Czytaj więcej: Zaprojektowana przez EKKOM obwodnica Chrzanowa już służy kierowcom
Konsultacje społeczne w Gorlicach
- Marcin Jaśko
W Gorlicach trwają konsultacje społeczne, których celem jest wyłonienie najlepszego przebiegu dla planowanej obwodnicy miasta. Obwodnica, planowana jako droga klasy technicznej G (głównej), ma być alternatywą dla odcinków dróg wojewódzkich nr 977 (ulice Węgierska, Legionów, Stawiska, Stróżowska), 993 (ulice Dukielska, Sienkiewicza) przebiegających przez centrum miasta Gorlic, w powiązaniu również z drogą wojewódzką nr 979 (ulica Skrzyńskich).