Relacje
Estetyka wbudowana w środowisko - zakończenie konferencji w Kazimierzu Dolnym
- media
Podczas dyskusji podsumowującej spotkanie uczestnicy stwierdzili, że konferencja spełniła swój naukowy i dydaktyczny cel. Nastąpiła wymiana informacji, podzielenie się wiedzą na temat krajowych i międzynarodowych badań, zapoznano się również z błędami, aby móc w przyszłości ich unikać. Wysnuto wnioski, nad którymi branża drogowa powinna się skupić, była też inspiracją do refleksji nad zmianami w programie nauczania drogowców. Wspomniano taakże o roli człowieka jako istotnego elementu środowiska, konieczności stworzenia instrukcji i wytycznych na potrzeby opracowań środowiskowych, wagi monitoringu przejść dla zwierząt, ogromnej liczbie zagadnień i pól badawczych w ochronie środowiska, finansowaniu badań naukowych, estetyce jako dziedzinie nauki opartej na wiedzy, wyobraźni i intuicji, a także konieczności prowadzenia intensywnych i systematycznych badań dotyczących nowych rozwiązań i materiałów w drogownictwie.Wnioski z konferencji, po skonsultowaniu z Komitetem Naukowym, zostaną wysłane m.in. do Komisarza ds. Środowiska UE Janeza Potočnika, który objął wydarzenie swoim patronatem, do Komisji Europejskiej, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Ochrony Środowiska, a także Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Kongres Smart City
- media
Kongres "Smart City" w Kielcach to jedna z 16 debat poświęconych realizacji idei Smart City, dotacjom unijnym oraz wdrażaniu innowacyjnych technologii w polskich miastach, który potrwa do listopada 2014 roku. „Smart City” to inicjatywa, która ma ułatwić funkcjonowanie ośrodków miejskich poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie energii, transportu oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych, przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych.Koncepcja inteligentnego miasta, jako jeden z kluczowych projektów UE, idzie w parze z realizacją celów pakietu klimatyczno-energetycznego narzuconego przez Komisje Europejską.
Wibroszyn 2013
- Marcin Jaśko
Stan badań, metody pomiarów i diagnostyki poziomu hałasu i drgań, rozwiązania inżynieryjne - sposoby ochrony budynków i ludzi w budynkach przed nadmiernym oddziaływaniem hałasu i drgań, w tym projektowanie nowoczesnych nawierzchni szynowych z zastosowaniem rozwiązań wibroizolacyjnych, ekologia i aspekty prawne były tematem VIII Seminarium pt. „WPŁYW HAŁASU I DRGAŃ WYWOŁANYCH EKSPLOATACJĄ TRANSPORTU SZYNOWEGO NA BUDYNKI I LUDZI W BUDYNKACH – DIAGNOSTYKA I ZAPOBIEGANIE ”WIBROSZYN-2013”, które odbyło się w Krakowie w dniach 12 i 13.09.2013. Seminarium przygotował Instytut Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej.
XIX Zjazd Drogowców Miejskich. Kielce 2013
- Marcin Jaśko
Uczestnicy zjazdu, którzy spotkali się w Cedzynie koło Kielc zaapelowali o przygotowanie nowej ustawy o drogach publicznych – uwzględniającej specyfikę ulic w miastach. Ta specyfika ma się wyrażać w natężeniu ruchu pojazdów, różnych funkcjach ulic jak i w powszechnym wykorzystaniu pasa drogowego do umieszczania w nim sieci różnych instalacji komunalnych.
W stylu retro
- Marcin Jaśko
Na Rynku Głównym w Krakowie można było podziwiać w czwartek samochody z sprzed lat.
O co tyle hałasu?
- Marcin Jaśko
Hałas zdecydowanie wpływa na jakość naszego życia. Nie tylko wywołuje odczucie dyskomfortu, ale jest też poważnym czynnikiem stresotwórczym, a nawet przyczyną uszkodzeń słuchu oraz ciężkich chorób.
W Krakowie głośno jest nie tylko podczas plenerowych imprez. We znaki ludziom daje się przede wszystkim hałas komunikacyjny. Prawie 34 tys. krakowian (4,6 proc. mieszkańców) mieszka tam, gdzie badania wykazały, że hałas drogowy występuje na poziomie większym niż dopuszczalny (np. w sąsiedztwie ul. Wielickej - Kamieńskiego, Konopnickiej, Dietla, Powstańców Wielkopolskich, Nowohuckiej, Al. Trzech Wieszczów). Dźwięk pracujących silników może zmęczyć bardziej niż okazjonalny koncert czy pokaz sztucznych ogni.