Opinie
Nie uczyniło tego jeszcze 200 stacji paliw
- Marcin Jaśko
Do końca roku stacje benzynowe mają czas na wymianę zbiorników na paliwa, zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki.
Hybrydy w natarciu … nadal jednak bardzo wolno
- Marcin Jaśko - Newseria
Do 2020 roku samochody elektryczne i hybrydowe mogą osiągnąć 6,3 proc. udziału w rynku. Z badań firmy doradczej PwC wynika, że najważniejsze dla rozwoju tej branży będzie powstanie sieci wygodnych stacji ładowania i wymiany baterii. W Polsce największą barierą jest brak zachęt finansowych dla kupujących takie auta i wysokie koszty eksploatacji w stosunku do samochodów jeżdżących na paliwach tradycyjnych, w szczególności LPG. Dodatkowo problemem dla rozpowszechnienia się aut elektrycznych jest duża popularność samochodów przystosowanych do spalania gazu LPG i niska cena tego paliwa. Liczba takich aut przekroczyła już 2,5 mln. Stacji tankowania jest ponad 5,5 tys. 17 krajów Unii Europejskiej stosuje różne zachęty dla kupujących elektryczne samochody. W USA część centrów miast jest wyłączona z ruchu i przeznaczona tylko dla samochodów z zerową emisją spalin.
Czytaj więcej: Hybrydy w natarciu … nadal jednak bardzo wolno
Czy grozi nam eskalacja szarej strefy przy recyklingu aut z importu?
- Newseria
Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR ostrzega, że zniesienie tzw. opłaty recyklingowej, uiszczanej od każdego importowanego samochodu powiększy szarą strefę. A według nowych proponowanych przez rząd zasad zwolnieni z niej zostaną klienci indywidualni. Będzie skłaniało do demontażu samochodów poza legalnie działającymi stacjami. W świetle proponowanych rozwiązań opłatę zapłacą tylko ci, którzy sprowadzają auta w celach zarobkowych. Obecnie, przedsiębiorcy importujący pojazdy oraz osoby indywidualne sprowadzające auta mają obowiązek uiścić na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłatę recyklingową w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju. Rząd planuje jej zniesienie ze względu na konieczność dostosowania polskich przepisów do wymogów Dyrektywy 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. W latach 2005-2008 Polacy sprowadzali z zagranicy około miliona używanych aut rocznie.
Czytaj więcej: Czy grozi nam eskalacja szarej strefy przy recyklingu aut z importu?
Ptaki a ruch drogowy
- Alina Duda
Ochrona środowiska między innymi przed hałasem obejmuje także ptaki. W Niemczech z myślą o nich powstały wytyczne „Ptaki a ruch drogowy”. – Nasze wytyczne są opracowane tak, że mogą być stosowane nawet przez laika. Z metody standardowej może korzystać każdy – przyznaje dr Urlich Mierwald z Kilońskiego Instytutu Ekologii Krajobrazu. O tym jakie są podstawowe założenia wytycznych niemieckich oraz dlaczego i w jaki sposób powinniśmy chronić ptaki mówi współautor wytycznych „Ptaki a ruch drogowy”.
Koleje hałasu
- Alina Duda, Przemyslaw Tyksiński
Około 1000 kilometrów ekranów akustycznych powinno stanąć wzdłuż linii kolejowych. Ta liczba może wzrosnąć, gdy nadal będą wydawane pozwolenia na budowę w pobliżu tras kolejowych. Nie ma regulacji prawnych, które ograniczałyby zabudowę mieszkalną przy ruchliwych drogach, także kolejowych.
Z ekologią na "TY"
- Alina Duda, Janusz Kojro
Chronimy przyrodę i budujemy drogi. Czy i w jaki sposób można i trzeba pogodzić prawa wszystkich?