Projekty
Rząd opracował Krajową Politykę Miejską
- Marcin Jaśko - Newseria
Polskie miasta mają być dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, transportu, kultury, administracji publicznej. Krajowa Polityka Miejska – nowy projekt rządowy - ma zrewitalizować nasze metropolie. Wzmocnienie zdolności polskich miast do tworzenia szybszego wzrostu gospodarczego, nowych miejsc pracy i poprawy życia mieszkańców oraz wprowadzenie sposobów zapobiegania wyludnianiu się miast i rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich – to główne cele przyjętych przez rząd założeń Krajowej Polityki Miejskiej. Będzie ona realizowana w latach 2014-2020. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje teraz docelowy dokument, w którym określi szczegóły Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Będzie on dotyczył ośrodków wojewódzkich, regionalnych, subregionalnych i lokalnych.
Ochrona zwierząt a inwestycje drogowe cz.II
- Alina Duda, Przemysław Tyksiński
Od lat ekolodzy i drogowcy wypracowują optymalne rozwiązania, które mają służyć zachowaniu korytarzy migracyjnych zwierząt. Osiągnięcia i porażki składają się na doświadczenia wielu państw europejskich starających się uchronić środowisko naturalne przed postępującą cywilizacją. Jak na tle Niemiec, Szwajcarii czy Chorwacji prezentuje się Polska? Co sprawdziło się u naszych południowych sąsiadów a z czym borykają się Austriacy?
Ochrona zwierząt a inwestycje drogowe cz.I
- Alina Duda, Przemysław Tyksiński
Od lat ekolodzy i drogowcy wypracowują optymalne rozwiązania, które mają służyć zachowaniu korytarzy migracyjnych zwierząt. Osiągnięcia i porażki składają się na doświadczenia wielu państw europejskich starających się uchronić środowisko naturalne przed postępującą cywilizacją. Jak na tle Niemiec, Szwajcarii czy Chorwacji prezentuje się Polska? Co sprawdziło się u naszych południowych sąsiadów a z czym borykają się Austriacy? Przez trzy dni w Łagowie Lubuskim projektanci, inwestorzy, zarządcy dróg i kolei uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Naukowo - Technicznej „Ochrona dziko żyjących zwierząt w projektowaniu i realizacji inwestycji transportowych – doświadczenia i problemy” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Instytut Biologii Ssaków PAN.
Wybrane referaty z konferencji będziemy sukcesywnie emitować w portalu.
Drogi dla zwierząt
- Alina Duda, Janusz Kojro
Zgodnie z łacińską sentencją „Verba docet, exempla trahunt”, czyli „Słowa uczą, przykłady pociągają”, wszelkie rozwiązania projektowe najlepiej oceniać na podstawie konkretnego przykładu. „Ochrona dziko żyjących zwierząt w projektowaniu inwestycji drogowych i procedurach ocen oddziaływania na środowisko. Problemy i dobre praktyki” to szkolenie, podczas którego analizowano projektowane lub istniejące przejścia dla zwierząt.
W Wiśle, gdzie odbyło się trzydniowe szkolenie zorganizowane przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot, weryfikowano wiedzę i umiejętności, także podczas warsztatów.