Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nowe zasady noszenia odblasków po zmroku


Noszenie odblasków przez pieszych ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, która nakłada na wszystkich pieszych, którzy po zmroku poruszają się w terenie niezabudowanym, obowiązek używania elementów odblaskowych. W ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło ponad 1 tys. osób. To 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych w Polsce.Blisko 20 proc. wszystkich zabitych w Europie to Polacy. Duży wpływ ma na to położenie geograficzne (wcześnie zapada zmrok), a także specyfika polskich dróg. Po znacznej części z nich poruszają się zarówno pojazdy, jak i piesi. W krajach europejskich przy większości dróg znajdują się szerokie chodniki, w związku z tym piesi są bezpieczniejsi. Ponad 70 proc. wypadków w Polsce z udziałem pieszych na drogach w terenie niezabudowanym miało miejsce po zmroku. Opinia Policji z Małopolski.

Komentarze  

 
DrogowiecC
0 #1 DrogowiecC 2014-09-10 10:19
Jest to chyba pierwsze właściwe działanie od lat w kwestii bezpieczeństwa. Skoro najwięcej ofiar jest wśród pieszych (po zmroku), to należy zacząć od rozwiązania tego problemu. Pozostałe elementy do poprawy: poprawienie jakości świateł mijania (zniszczonych i wypalonych przez świecenie w dzień) - wprowadzenie pomiaru luksomierzem, rozwiązanie problemu szerokiego pobocza na drogach krajowych (teoretycznie dla pieszych, praktycznie dla samobójców).
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Strona główna Inżynieria ruchu BRD Nowe zasady noszenia odblasków po zmroku