Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ochrona środowiska

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie stawia na walkę z hałasem. Transnoise 2013

07 Lis 2013

85 % dróg obwodowych w w Małopolsce ma mieć nawierzchnię redukujące hałas.
Taki cel stawia sobie ZDW Kraków. Mówiono o tym podczas II Konferencji ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym Transnoise 2013 w Zakopanem. Zarząd stawia także na odpowiednie planowanie dróg i tworzenie obwodnic co stwarza możliwość redukcji natężenia ruchu w miastach regionu nawet o 30%. Ma to bezpośredni wpływ na redukcję hałasu na terenach zabudowanych, a dzięki temu mamy unikać budowania ekranów akustycznych pod oknami domów. Omawiano te kwestie na przykładzie Miechowa i Wolbromia. Fragmenty prezentacji.

Czytaj więcej: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie stawia na walkę z hałasem. Transnoise 2013

Nie uczyniło tego jeszcze 200 stacji paliw

11 Paź 2013

Do końca roku stacje benzynowe mają czas na wymianę zbiorników na paliwa, zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki.

Czytaj więcej: Nie uczyniło tego jeszcze 200 stacji paliw

Hybrydy w natarciu … nadal jednak bardzo wolno

22 Lip 2013

Do 2020 roku samochody elektryczne i hybrydowe mogą osiągnąć 6,3 proc. udziału w rynku. Z badań firmy doradczej PwC wynika, że najważniejsze dla rozwoju tej branży będzie powstanie sieci wygodnych stacji ładowania i wymiany baterii. W Polsce największą barierą jest brak zachęt finansowych dla kupujących takie auta i wysokie koszty eksploatacji w stosunku do samochodów jeżdżących na paliwach tradycyjnych, w szczególności LPG. Dodatkowo problemem dla rozpowszechnienia się aut elektrycznych jest duża popularność samochodów przystosowanych do spalania gazu LPG i niska cena tego paliwa. Liczba takich aut przekroczyła już 2,5 mln. Stacji tankowania jest ponad 5,5 tys. 17 krajów Unii Europejskiej stosuje różne zachęty dla kupujących elektryczne samochody. W USA część centrów miast jest wyłączona z ruchu i przeznaczona tylko dla samochodów z zerową emisją spalin.

Czytaj więcej: Hybrydy w natarciu … nadal jednak bardzo wolno

Rząd opracował Krajową Politykę Miejską

22 Lip 2013

Polskie miasta mają być dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, transportu, kultury, administracji publicznej. Krajowa Polityka Miejska – nowy projekt rządowy - ma zrewitalizować nasze metropolie. Wzmocnienie zdolności polskich miast do tworzenia szybszego wzrostu gospodarczego, nowych miejsc pracy i poprawy życia mieszkańców oraz wprowadzenie sposobów zapobiegania wyludnianiu się miast i rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich – to główne cele przyjętych przez rząd założeń Krajowej Polityki Miejskiej. Będzie ona realizowana w latach 2014-2020. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje teraz docelowy dokument, w którym określi szczegóły Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Będzie on dotyczył ośrodków wojewódzkich, regionalnych, subregionalnych i lokalnych.

Czytaj więcej: Rząd opracował Krajową Politykę Miejską

Czy grozi nam eskalacja szarej strefy przy recyklingu aut z importu?

15 Lip 2013

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR ostrzega, że zniesienie tzw. opłaty recyklingowej, uiszczanej od każdego importowanego samochodu powiększy szarą strefę. A według nowych proponowanych przez rząd zasad zwolnieni z niej zostaną  klienci indywidualni.  Będzie skłaniało do demontażu samochodów poza legalnie działającymi stacjami. W świetle proponowanych rozwiązań opłatę zapłacą  tylko ci, którzy sprowadzają auta w celach zarobkowych. Obecnie, przedsiębiorcy importujący pojazdy oraz osoby indywidualne sprowadzające auta mają obowiązek uiścić na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłatę recyklingową w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju. Rząd planuje jej zniesienie ze względu na konieczność dostosowania polskich przepisów do wymogów Dyrektywy 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. W latach 2005-2008 Polacy sprowadzali z zagranicy około miliona używanych aut rocznie.

Czytaj więcej: Czy grozi nam eskalacja szarej strefy przy recyklingu aut z importu?

Ptaki a ruch drogowy

30 Paź 2012

Ochrona środowiska między innymi przed hałasem obejmuje także ptaki. W Niemczech z myślą o nich powstały wytyczne „Ptaki a ruch drogowy”. – Nasze wytyczne są opracowane tak, że mogą być stosowane nawet przez laika. Z metody standardowej może korzystać każdy – przyznaje dr Urlich Mierwald z Kilońskiego Instytutu Ekologii Krajobrazu. O tym jakie są podstawowe założenia wytycznych niemieckich oraz dlaczego i w jaki sposób powinniśmy chronić ptaki mówi współautor wytycznych „Ptaki a ruch drogowy”. 

Czytaj więcej: Ptaki a ruch drogowy

Jesteś tutaj: Strona główna Ochrona środowiska